Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

[c] pointer and structures and pointer ..... wtf

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

[c] pointer and structures and pointer ..... wtf

Пишување by _EAX on Пон Дек 24 2007, 15:04

aj da ve vidam sega, imam eden problem so strukturive, malce mi se nisaat.

eve go kodot


struct emp {

int ID;
char *name;
char *surname;
};

typedef struct emp employee;

void new_employee( employee *new, int counter );
void print_employee( employee *print, int counter2);

int main(int argc, char *argv[]){
int counter;
int counter2;
char c;
employee clen[100];


for(counter=0; counter < 100; counter++){
printf("enter new employee\n");
new_employee(clen, counter);

printf("\nenter new employee? ");
fflush(stdin);
scanf("%c", &c);
if(c != 'd')
break;
}

for(counter2=0; counter2 <= counter; counter2++){
printf("\n\nprint employee");
print_employee(clen, counter2);


printf("\nsee another employee? ");
fflush(stdin);
scanf("%c", &c);
if(c != 'd')
break;

}

return 0;
}void new_employee( employee *new , int counter){

printf("ID: ");
fflush(stdin);
scanf("%d", &new[counter].ID);
printf("\nname: ");
fflush(stdin);
scanf("%s", &new[counter].name);
printf("\nsurname: ");
fflush(stdin);
scanf("%s", &new[counter].surname);

}


void print_employee( employee *print, int counter2){

printf("\nemployee No %d", print[counter2].ID);
printf("\nname %s", &print[counter2].name);
printf("\nsurname %s", &print[counter2].surname);

}

e sea sto e frkata. koa ke vnesam id , ime i prezime si raboti, ali koa ke dojde delot za printanje , ima bagovi. primer ke vnesam za ime: stojko i prezime : stojkovski i ke se isprintaat vaka, ime: stokkovski, prezime stojkovski.
izgleda bidejki adresite na name i surname se edna do druga i praat nekoj problem ....
mislev deka e do null karakterot ama ne e do toa, poso ako staam da gi printa odma posle scanf, si se printaat super.....

ocekuem odgovor od nekoj.....

_EAX
VIP
VIP

Female
Libra

Треснал Глупости : 193
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 107
Се наоѓам : vrska nemam
Ден на регистрирање : 2007-10-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: [c] pointer and structures and pointer ..... wtf

Пишување by _EAX on Вто Дек 25 2007, 15:05

go opraiv problemot , pa sea me interesira kosta na koj nacin ke go resi problemot.

_EAX
VIP
VIP

Female
Libra

Треснал Глупости : 193
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 107
Се наоѓам : vrska nemam
Ден на регистрирање : 2007-10-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: [c] pointer and structures and pointer ..... wtf

Пишување by Kosta on Чет Јан 17 2008, 02:27

bump

_________________
Кај ми е сонцето бе !?
avatar
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение :
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.fairtopic.com

Вратете се на почетокот Go down

Re: [c] pointer and structures and pointer ..... wtf

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот