Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Божикната мистерија

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Божикната мистерија

Пишување by GBL on Пон Мар 01 2010, 18:15

Дали некогаш сте се запрашале која е вистинската смисла на Божик? Што славиме, зошто го славиме и што всушност значи поздравот што го слушаме на сите страни: „Исус се роди - Навистина се роди!“Христијаните веруваат дека стотици години пред првата божикна ноќ, пророкот Исаија го претскажал раѓањето на Исус:
„Зашто Младенец ни се роди - Син ни се даде; власта е на рамењата Негови, и ќе Го наречат: Советник, Чудесни, Бог силен, Отец вечен, Кнез на мирот.“
- Исаија 9:6

Да, пророкот Исаија претскажува за доаѓање на Бог, негово вплотување: Емануел - Бог е помеѓу нас. Ова ќе биде потврдено и од ангелот, соопштувајки им на овчарите кои беа близу местото каде Исус се роди:
А ангелот им рече: „Не плашете се! Еве, ви навестувам голема радост, која ќе биде за сите луѓе;
11 зашто денеска ви се роди во градот Давидов Спасител, Кој е Христос Господ;
12 Ова ќе ви биде знак: ќе најдете повиен Младенец, кој лежи во јасли.”
А ангелот им рече: „Не плашете се! Еве, ви навестувам голема радост, која ќе биде за сите луѓе; зашто денеска ви се роди во градот Давидов Спасител, Кој е Христос Господ; Ова ќе ви биде знак: ќе најдете повиен Младенец, кој лежи во јасли.”
- Лука 2:10-12

Мистеријата на Божик е токму тоа, отелотворувањето на Господ во Богочовекот Исус, кој дојде на Земјата за на човекот да му понуди слобода од гревот и вечен живот!


GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 34
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот